Restauratora Aigara Pilenieka vieslekcija 25. novembrī 10.00

“Krēsla restaurācijas izpēte, kā ierosinātājs daiļamatnieka un cietuma direktora Paula Rūdolfa Rubja atstātā mantojuma apzināšanā un saglabāšanā”

Lekcijā tiks apskatīti krēsli, kuru pirmsrestaurācijas izpētes rezultātā tika atklāti nozīmīgi fakti par ieslodzīto nodarbinātību Latvijas 1. brīvvalsts laikā, kuras aizsācējs bija  nozīmīga persona 20.gs. sākuma Latvijas mēbeļu dizaina izstrādē - Pauls Rūdolfs Rubis.

Pauls Rūdolfs Rubis ir dzimis 1879. gadā, Drabešu pagastā lauksaimnieku ģimenē. Mācījies Āraišu draudzes skolā, Cēsu apriņķa skolā, Ķeizariskajā mākslas biedrības skolā un Stiglica mākslas skolā Pēterpilī. Rubis pēc skolu absolvēšanas tiek komandēts uz Šlisenburgas spaidu darbu cietumu noorganizēt darbnīcas, pēc tam tiek iecelts par iestādes priekšnieku. 1918. gadā atgriezies Latvijā un strādājis cietumu sistēmā, apvienojot darba pienākumus ar sava talanta izpaušanu. Dzīvojis Jūrmalā Dubultos, paša projektētā mājā.

Pēc P. R. Rubja skicēm izgatavotas daudzu valsts iestāžu un ievērojamu personu mēbeles: Valsts prezidenta pilī, Ministru kabinetā, Tiesu zālēs, rakstniekiem, ārstiem u.c.

Lekcijā tiks apskatīta daļa no P. R. Rubja līdz mūsdienām saglabātā mantojuma, īpašu uzmanību pievēršot krēsliem un to izgatavošanas specifikai.

Attēlā: Ministru kabineta sēžu zāles krēsli pirms un pēc restaurācijas

JoomShaper