Kājām pa Rīgu ar vēstures skolotāju

Vēsturi un kultūras mantojumu iepazīstam caur notikumiem un ar tiem saistītiem cilvēkiem, priekšmetiem un atmiņām. Latvijas muzeji glabā šo vēstures vērtīgo daļu. Tādēļ, lai skolēniem mācību procesā sniegtu iespēju iepazīt vēstures klātbūtni, izglītības programmas “Restaurācija” 1. un 2. kursa studenti devās mācību ekskursijā uz Nacionālo muzeju krātuvi.  

Muzeju krātuve ir Baltijas mērogā unikāla, augstākajām drošības un muzeja vērtību uzglabāšanas prasībām atbilstoša celtne, kurā tiek uzglabāti, dokumentēti, restaurēti un eksponēti vairāk nekā divi miljoni Nacionālā muzeja krājuma vienību.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumu glabātāju darba ikdienu, restaurācijas procesu un darba specifiku, kā arī aptvert muzeja krājumā esošo priekšmetu daudzveidību un apjomu. Muzeju krātuve piedāvā iespēju arī iepazīt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas kolekcijas Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijas "Skulptūru mežs". Savukārt, skolēnu interesi raisīja Rakstniecības un mūzikas muzeja skaņu ierakstu izstādes “SAN”, kurā bija iespēja izsekot skaņu ierakstu atskaņošanas tehnoloģiju attīstībai.

Būtiski, ka arī vairums no publiskajām ēkām Vecrīgā daudziem skolēniem bija jaunatklājums. Iepriekš nezināma bija Latvijas Republikas Saeimas ēka, Latvijas Radio ēka, Prezidenta pils un Nacionālā Kultūras mantojuma pārvaldes apdzīvotie “trīs brāļi”. Lai skolēniem sniegtu plašākas zināšanas par sakrālo mākslu un arhitektūru, ekskursijas laikā tika apskatīts arī Rīgas Doms, kur vairums no skolēniem bija pirmo reizi.

Šobrīd skolēniem mācību priekšmeti vēsture un sociālās zinības ir apvienotas, tādēļ lai skolēniem nodrošinātu iespēju vērot sabiedrību kā kopumu un pašiem būt daļai no tās, pilnveidojot savas komunikācijas spējas, ekskursijas laikā no Jelgavas uz Rīgu un atpakaļ tika izmantots sabiedriskais transports – vilciens, bet Rīgā nokļūstot no stacijas līdz objektiem pārvietošanās notika ar kājām, lai vēl vairāk būtu iespēja izjust un iepazīt pilsētas straujo dzīves ritmu un saskartos ar dažādām sabiedrības sociālajām grupām.

Skolēniem ekskursijā piedzīvotais raisīja daudz pārdomu un radīja jaunas sajūtas. Kādam tas bija pirmais brauciens ar vilcienu, citam pirmā reize ejot pa tiltu pāri Daugavai, bet visiem pirmā reize ieskatoties muzeja darba neredzamajā pusē – krātuvēs un moderni aprīkotās restauratoru darbnīcās.

Mācību ekskursijas ir būtiski nepieciešamas, lai paplašinātu redzesloku un ļautu būt klātesošiem vēsturiskās vietās un notikumos. 

Vairāk bildes šeit.

Sagatavoja : vēstures skolotājs Roberts Grīnbergs

JoomShaper